شبکه های اجتماعیواتساپ

آموزش ترفند های پیشرفته در استاتوس واتساپ (استوری)

نوشته شده در ۳ سال پیش | بدون دیدگاه ارسال شده است

ترفند های پیشرفته در استاتوس واتساپ

ترفند های پیشرفته در استاتوس واتساپ

سال گذشته، وضعیت یا استاتوس (Status) واتس اپ با به دست آوردن تعداد کاربر فعال بیشتر، گوی سبقت را از برنامه اسنپ چت (Snapchat) ربود. با این حال، برنامه واتس اپ که حالا شرکت فیسبوک مالک آن است، راه زیادی برای رسیدن به استوری های (Story) اینستاگرام در پیش دارد. ممکن است شما به تازگی کار با استاتوس واتس اپ را آغاز کرده باشید و یا در استفاده از آن بسیار باتجربه و ماهر باشید. به هرحال، ما در اینجا می خواهیم با معرفی ۱۷ نکته و ترفند های پیشرفته در استاتوس واتساپ ، به شما کمک کنیم تا سطح بالاتری از استفاده از استاتوس واتس اپ را تجربه کنید.
اگرچه استاتوس های واتس اپ به اندازه ی استوری های اینستاگرام جذاب و تأثیرگذار نیستند، اما همچنان کارهای بسیاری می توان با آن ها انجام داد. حتی برخی از قابلیت های استاتوس مختص برنامه واتس اپ است و در هیچ برنامه ی دیگری نمی توانید از چنین قابلیت هایی استفاده کنید.

شما می توانید آخرین نسخه برنامه واتساپ را برای اندروید از لینک Google play و برای سیستم عامل ios از لینک App store دانلود نمایید.

نکته: شما می توانید برای آشنایی با چگونگی ذخیره و ضبط تماس های واتساپ در گوشی خود مبحث آموزش روش های ضبط تماس واتساپ روی گوشی اندروید و آیفون را مطالعه نمایید.

 

۱- اضافه کردن لینک (Link) به استاتوس واتس اپ

در واتس اپ دو حالت متفاوت برای استاتوس ها وجود دارد:

یکی حالت متن (Text) یا نگارش (Type) و دیگری حالت دوربین (Camera). حالت اول متن محور بوده و از تصاویر پشتیبانی نمی کند در حالیکه حالت دوم قابلیت پشتیبانی از تمام انواع فایل های چندرسانه ای از جمله تصویر، ویدیو و فایل های متحرک GIF را دارد.

حالا بیایید نحوه اضافه کردن لینک به یک استاتوس در حالت متن را ببینیم. به زبانه استاتوس ها در واتس اپ بروید و علامت مداد را لمس کنید. حالا به دلخواه خود یک لینک اضافه کنید. شما می توانید فونت و یا رنگ پس زمینه لینک را نیز تغییر دهید. سپس علامت ارسال را لمس کنید تا استاتوس لینک دار شما منتشر شود.

ترفند های پیشرفته در استاتوس واتساپ

 

۲- تغییر دادن فونت و رنگ پس زمینه

حالت متن در استاتوس واتس اپ ویژگی های محدودی دارد و رنگ پس زمینه و فونت از ویژگی های مهم آن هستند.

برای استفاده از این ویژگی ها، یک استاتوس متنی در واتس اپ باز کنید و علامت پالت رنگ را چند بار لمس کنید تا رنگ پس زمینه تغییر کند. متأسفانه، شما نمی توانید یک رنگ دلخواه را انتخاب کنید و باید از میان رنگ هایی که خود برنامه در اختیار شما می گذارد استفاده کنید. به همین شکل، برای مشاهده ی فونت های مختلف، علامت متن (T) را چند بار لمس کنید.

ترفند های پیشرفته در استاتوس واتساپ

 

۳- تغییر حالت های متن

شما می توانید متن خود را با تغییر حالت های آن به درشت (Bold)، کج (Italic) و یا استفاده از فونت تک فاصله (Monospace) یا کشیدن یک خط بر روی متن به شکل دلخواه درآورید.

اگر با حالت های مختلف متن آشنا باشید، می توانید از همه ی آن ها در حالت متن برای استاتوس خود استفاده کنید. برای انجام دادن این کار، در حین ساختن یک استاتوس در حالت نگارش، ابتدا متن خود را انتخاب کنید. سپس با استفاده از گزینه های موجود، متن را به هر شکلی که دوست دارید در بیاورید.

ترفند های پیشرفته در استاتوس واتساپ
به عنوان یک روش جایگزین، می توانید از علامت های زیر برای تغییر حالت متن استفاده کنید:

  • متن درشت (Bold): در ابتدا و انتهای متن از علامت * استفاده کنید. مثلا: *این متن درشت است*
  • متن کج (Italic): در ابتدا و انتهای متن از علامت _ استفاده کنید.
  • کشیدن یک خط بر روی متن: در ابتدا و انتهای متن از علامت ~ استفاده کنید.
  • فونت تک فاصله (Monospace): در ابتدا و انتهای متن از علامت “` استفاده کنید.

 

۴- کپی کردن متن در حالت نگارش

واتس اپ به شما اجازه می دهد متن استاتوس هایی که در حالت نگارش ایجاد کرده اید را حتی بعد از انتشار کپی کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله اول: به زبانه استاتوس (Status) در واتس اپ بروید و مانند تصویر زیر علامت سه نقطه افقی در گوشه سمت راست را لمس کنید.

ترفند های پیشرفته در استاتوس واتساپ

مرحله دوم: استاتوسی که می خواهید متن آن را کپی کنید را لمس نمایید و چند لحظه نگه دارید. سپس سه گزینه مشاهده خواهید کرد. مانند تصویر زیر، علامت وسطی که به معنی کپی کردن است را انتخاب کنید. حالا متن این استاتوس در حافظه ی دستگاه شما کپی خواهد شد و می توانید آن را در محل مورد نظر جایگذاری (Paste) کنید.

ترفند های پیشرفته در استاتوس واتساپ

نکته: این روش تنها محدود به یک استاتوس نیست و می توانید با انتخاب کردن هر تعداد استاتوس که می خواهید، به سادگی متن همه ی آن ها را به صورت یکجا کپی کنید.

 

۵- متوقف (Pause) کردن موقتی استاتوس

استاتوس های واتس اپ دقیقا مثل یک نمایش اسلاید (Slideshow) عمل می کنند و هر استاتوس به طور خودکار پس از چند ثانیه جای خود را به استاتوس بعدی می دهد. به همین دلیل، گاهی اوقات خواندن یک متن یا دیدن یک تصویر در استاتوس کمی سخت می شود. برای این که بتوانید استاتوس ها را به راحتی مشاهده کنید می توانید آن ها را متوقف کنید. برای انجام این کار، کافی است استاتوس را لمس کنید و انگشت خود را در همان حالت بر روی صفحه نگه دارید. تا زمانی که انگشت خود را از روی صفحه برندارید، استاتوس بعدی پخش نخواهد شد.

 

۶- استاتوس های نفر بعدی را مشاهده کنید

در حین تماشای یک استاتوس، می توانید تعداد استاتوس های ارسال شده توسط آن شخص را به شکل میله هایی افقی در بالای صفحه مشاهده کنید. علاوه بر این، شما به راحتی می توانید در بین استاتوس ها جابجا شوید. برای رفتن به استاتوس های نفر بعدی، صفحه را به سمت چپ بکشید (Swipe). برای رفتن به استاتوس های نفر قبل، باید صفحه را به سمت راست بکشید.

ترفند های پیشرفته در استاتوس واتساپ

 

۷- رفتن به استاتوس بعدی یا قبلی

برای رد کردن استاتوس در حال مشاهده، می توانید گوشه ی سمت راست صفحه را لمس کنید. همچنین، برای رفتن به استاتوس قبلی کافی است گوشه ی سمت چپ صفحه را لمس کنید.

 

۸- غیرفعال کردن استاتوس های یک شخص

ممکن است در بین مخاطبانتان افراد زیادی وجود داشته باشند که تمایلی به دیدن استاتوس های آنان ندارید. اما معمولا استاتوس های آن ها در لیست استاتوس های شما قابل مشاهده هستند و شما در حین مشاهده ی استاتوس های دیگران، استاتوس آن ها را نیز میبینید و این حقیقت که آن مخاطب نیز از این که شما استاتوس او را دیده اید مطلع می شود ممکن است برای هیچ یک از شما خوشایند نباشد.

در چنین موقعیت هایی، شما می توانید به راحتی استاتوس های آن شخص را غیرفعال کنید. با انجام دادن این کار، استاتوس های این مخاطب با عنوان Muted Updates در قسمتی جداگانه در پایین استاتوس های دیگر نشان داده می شوند. حالا اگر بخواهید این استاتوس ها را مشاهده کنید، لازم است که خودتان آن ها را لمس کنید تا پخش شوند و دیگر به طور خودکار در بین استاتوس های دیگرتان نمایش داده نمی شوند.

ترفند های پیشرفته در استاتوس واتساپ

نکته: به یاد داشته باشید که افرادی که شما استاتوس های آنان را غیرفعال کرده اید، همچنان می توانند استاتوس های شما را مشاهده کنند.

برای غیرفعال کردن استاتوس های یک شخص، در لیست استاتوس ها مخاطب مورد نظر را پیدا کرده و نام او را لمس کنید و چند لحظه نگه دارید. سپس در منوی باز شده، گزینه Mute را انتخاب نمایید.

 

۹- بزرگنمایی (زوم کردن) در استاتوس ها

ممکن است گاهی اوقات در حین مشاهده ی استاتوس های مخاطبانتان، نیاز داشته باشید که جزئیات بیشتری از تصویر ارسال شده در استاتوس را مشاهده کنید. برای زوم کردن در تصویر، دو انگشت خود را به طور هم‌زمان بر روی صفحه‌نمایش بگذارید؛ حالا می توانید با نزدیک کردن دو انگشتتان به یکدیگر و یا دور کردن آن ها از هم، تصویر مورد نظر را کوچک‌تر یا بزرگ‌تر کنید.

 

۱۰- تغییر رنگ شکلک ها (Emoji)

یکی از ویژگی هایی که فقط در واتس اپ دیده می شود، امکان تغییر رنگ شکلک ها در یک استاتوس است. البته این ویژگی تنها برای برخی شکلک های خاص کار می کند. برای تغییر رنگ یک شکلک در استاتوس، مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله اول: زبانه استاتوس در واتس اپ را باز کنید و علامت دوربین را لمس نمایید. حالا به دلخواه یک تصویر از گالری خود انتخاب کنید یا با استفاده از دوربین، یک عکس بگیرید.

ترفند های پیشرفته در استاتوس واتساپ

مرحله دوم: علامت شکلک در بالای صفحه را انتخاب کنید و به دلخواه خود یکی از شکلک ها را با لمس کردن انتخاب کنید.

ترفند های پیشرفته در استاتوس واتساپ

مرحله سوم: اگر بیش از یک شکلک انتخاب کرده اید، شکلکی که می خواهید رنگش را تغییر بدهید را لمس کنید تا انتخاب شود. حالا از قسمت رنگ ها در سمت راست صفحه، رنگ مورد نظرتان را انتخاب کنید.

ترفند های پیشرفته در استاتوس واتساپ

 

۱۱- تغییر سبک فونت

تا امروز حتی خود من هم نمی دانستم که می شود فونت متن یک استاتوس معمولی تغییر داد. این قابلیت به طور ماهرانه ای مخفی شده است. من هم در حین بازی کردن با رنگ متن، به طور کاملا تصادفی این قابلیت را کشف کردم. برای تغییر فونت این مراحل را دنبال کنید:

مرحله اول: بعد از انتخاب تصویر، علامت متن (T) را انتخاب کنید تا بتوانید به تصویر خود متن اضافه کنید.

ترفند های پیشرفته در استاتوس واتساپ

مرحله دوم: حالا متن مورد نظر خود را در قسمت مربوطه تایپ کنید. سپس جایی از پالت رنگ را لمس کنید و انگشت خود را در همان حالت برای چند لحظه نگه دارید. حالا بدون برداشتن انگشت خود، انگشتتان را به سمت راست یا چپ بکشید تا فونت متن تغییر کند. برای بازگشتن به فونت قبلی، بدون برداشتن انگشت خود از روی صفحه، انگشتتان را به سمت راست بکشید. با استفاده از این فونت ها، شما به راحتی می توانید یک میم (meme) درست کنید. با لمس محل دلخواه در تصویر، می توانید متن را به آن نقطه اضافه کنید.

ترفند های پیشرفته در استاتوس واتساپ

در دستگاه های اندروید، حتی پس از افزودن متن به استاتوس نیز می توانید فونت آن را تغییر دهید. فقط کافی است پالت رنگ را لمس کنید و چند لحظه نگه دارید و سپس به راست یا چپ بکشید.

نکته: برای تغییر دادن اندازه متن، کافی است همان طور که در یک تصویر زوم می کنید، با استفاده از دو انگشت خود و دور کردن انگشت ها از هم یا نزدیک کردن آن ها به هم، متن را بزرگ یا کوچک کنید. موقعیت متن را نیز می توانید با حرکت دادن و کشیدن آن به موقعیت دلخواه تغییر دهید.

ترفند های پیشرفته در استاتوس واتساپ

 

۱۲- افزودن موقعیت مکانی

احتمالا متوجه وجود یک برچسب (Sticker) نشان دهنده موقعیت مکانی در بعضی استاتوس ها شده اید. اگر یک کاربر اینستاگرام باشید، احتمالا با برچسبت های متحرک مانند برچسب زمان و موقعیت مکانی آشنا هستید. واتس اپ هم از هردوی این برچسب ها پشتیبانی می کند.

ترفند های پیشرفته در استاتوس واتساپ

برای اضافه کردن موقعیت مکانی خود به یک استاتوس، ابتدا یک تصویر برای استاتوس خود انتخاب کنید و سپس علامت شکلک را لمس نمایید. حالا برچسب موقعیت مکانی را انتخاب کنید و موقعیت خود را وارد کنید.

ترفند های پیشرفته در استاتوس واتساپ

 

۱۳- ساختن تصاویر گیف (GIF) متحرک

شما می توانید از هر فایل ویدیویی خود، یک تصویر متحرک بسازید و حتی از آن در خارج از برنامه واتس اپ نیز استفاده کنید. برای انجام این کار، باید طول فایل ویدیویی خود را کوتاه کنید و به شش یا کمتر از شش ثانیه برسانید. مراحل انجام این کار عبارت اند از:

مرحله اول: در زبانه استاتوس، علامت دوربین را لمس کنید. سپس یک فایل ویدیویی از گالری خود انتخاب کنید و یا یک ویدیوی کوتاه ضبط کنید.

مرحله دوم: در صفحه ویرایش ویدیو، نقطه پایان فایل ویدیویی خود را جابجا کنید و طول فایل خود را به شش ثانیه کاهش دهید. پس از انجام این کار، گزینه GIF در کنار علامت ویدیو ظاهر می شود. این گزینه را انتخاب کنید.

ترفند های پیشرفته در استاتوس واتساپ

مرحله سوم: حالا دکمه ارسال را لمس کنید تا فایل ویدیویی تان به عنوان یک GIF به اشتراک گذاشته شود.

 

۱۴- بزرگنمایی (زوم کردن) در حین فیلمبرداری

فرض کنید می خواهید در حین فیلمبرداری از قابلیت زوم کردن استفاده کنید. احتمالا از روش مرسوم برای زوم کردن که با دور کردن و یا نزدیک کردن دو انگشت انجام می شود استفاده می کنید. اما واتس اپ روشی بسیار آسان تر را برای کاربرانش ارائه کرده است.

فقط کافی است دکمه ضبط کردن را نگه دارید تا فیلمبرداری شروع شود. سپس می توانید با جابجا کردن انگشت خود بر روی صفحه به سمت بالا و پایین یا چپ و راست، عمل بزرگنمایی یا کوچک نمایی را انجام دهید.

 

یک ترفند دیگر به عنوان هدیه برای شما کاربران عزیز: تنظیمات حریم خصوصی

واتس اپ سه حالت متفاوت برای استاتوس ها ارائه می دهد. وضعیت پیش فرض یا حالت اول حالتی است که در آن همه ی مخاطبان شما، اگر شما را در فهرست مخاطبان خود داشته باشند می توانند استاتوس های شما را مشاهده کنند. در دو حالت دیگر، شما می توانید برخی از مخاطبان خود را در لیست سیاه قرار دهید تا استاتوس های شما برای آنان نمایش داده نشود یا می توانید تعداد خاصی از مخاطبان خود را در یک لیست سفید قرار دهید تا استاتوس هایتان فقط برای آن ها نمایش داده شوند. برای تغییر تنظیمات حریم خصوصی استاتوس هایتان مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله اول: وارد زبانه استاتوس شوید و علامت سه نقطه ی عمودی در گوشه ی سمت راست را انتخاب کنید. سپس گزینه Status privacy را لمس کنید.

ترفند های پیشرفته در استاتوس واتساپ

مرحله دوم: حالت دلخواهتان را انتخاب کنید و سپس با توجه به حالت انتخاب شده، مخاطب هایی که می خواهید آن ها را در لیست سیاه یا لیست سفید قرار دهید را انتخاب کنید.

ترفند های پیشرفته در استاتوس واتساپ

 

از خلاقیت خود استفاده کنید

خسته نباشید. اگرچه استاتوس های واتس اپ خیلی ساده به نظر می رسند اما همان طور که در بالا برای شما شرح داده شد، مسائل زیادی در مورد استاتوس های واتس اپ وجود دارد. حالا نوبت شماست که با استفاده از خلاقیتتان، به بهترین شکل ویژگی هایی که ما برای شما معرفی کردیم را به کار ببندید و از استاتوس ها مثل یک کاربر حرفه ای استفاده کنید.

 

منبع