برنامه کامپیوترکامپیوتر

آموزش روش های کاهش مصرف رم در گوگل کروم – تازه کار

نوشته شده در ۳ سال پیش | بدون دیدگاه ارسال شده است

روش های کاهش مصرف رم در گوگل کروم

روش های کاهش مصرف رم در گوگل کروم

چرا گوگل کروم از RAM بسیار زیادی استفاده می کند؟ برای کنترل آن چه کاری می توانید انجام دهید؟ در این مطلب به چگونگی کاهش مصرف رم در گوگل کروم می پردازیم.

اگر در مورد مرورگرهای مختلف تحقیقاتی انجام داده باشید، با این واقعیت آشنا هستید که Chrome می تواند یک منبع مهم باشد. در صورتی که نگاهی به Task Manager یا Activity Monitor بیندازید و اغلب Chrome را در بالای لیست مشاهده خواهید کرد.

اما چرا کروم ، به ویژه در مقایسه با سایر مرورگرها ، از RAM بسیار زیادی استفاده می کند؟ و برای کنترل آن چه کاری می توانید انجام دهید؟ در اینجا نحوه ایجاد Chrome برای استفاده از RAM کمتر آورده شده است.

می توانید آخرین نسخه برنامه گوگل کروم را برای اندروید از لینک Google Play و برای سیستم عامل ios از لینک App Store دانلود نمایید.

نکته: شما می توانید برای آشنایی با چگونگی بکاپ گرفتن و ریکاوری پسوردهای ذخیره در مرورگر کروم مبحث آموزش بکاپ و بازیابی پسورد های ذخیره شده در گوگل کروم را مطالعه نمایید.

 

آیا واقعاً Google Chrome از RAM بیشتری استفاده می کند؟

چندین سال پیش ، تنها پاسخ مثبت بود. با این حال ، تغییرات در Google Chrome باعث بهبود استفاده از حافظه مرورگرها شده است ، به ویژه در مقایسه با سایر مرورگرهای محبوب. در بعضی مواقع ، Mozilla ، Edge ، Opera و Safari همه از RAM بیشتر از Chrome استفاده می کنند.

شواهد بسیاری وجود دارد که Google Chrome رم بیشتری نسبت به سایر مرورگرها استفاده می کند. اگر قبلاً تست استفاده از رم مرورگر خود را اجرا کرده باشید ، احتمال اینکه Chrome را در مقایسه با سایر مرورگرها با استفاده از رم بیشتر استفاده کرده باشد بسیار زیاد است.

Google Chrome کاملاً یکی از سریعترین مرورگرها است ، اما برای داشتن این عنوان به RAM زیادی احتیاج دارد.

 

چرا Google Chrome این میزان RAM را استفاده می کند؟

“Aw, Snap! Google Chrome ran out of memory while trying to display this webpage.”

این پیامی است که با کمبود حافظه Chrome مشاهده می کنید. برای درک اینکه چرا Chrome اینقدر حافظه استفاده می کند ، باید نحوه عملکرد اکثر مرورگرهای مدرن را متوجه شوید.

هر برنامه ای در رایانه شما فرآیندهایی را در رم رایانه شما اجرا می کند ، جایی که کار سختی برای اجرای رایانه در آن انجام می شود. RAM حافظه موقت برای انواع داده ها است و بسیار سریع است. پردازنده مرکزی شما می تواند خیلی سریعتر از یک هارد دیسک یا حتی یک SSD به داده های موجود در RAM سیستم شما دسترسی پیدا کند.

Chrome ، Firefox ، Opera و Microsoft Edge همه برگه ها ، پلاگین ها و افزونه ها را در یک روند RAM متفاوت ذخیره می کنند. این فرآیند ، isolation نامیده می شود و از نوشتن فرآیندی به فرآیند دیگر جلوگیری می کند.

از این رو ، وقتی Task Manager یا Activity Monitor را باز می کنید ، Google Chrome چندین ورودی را نمایش می دهد. اگر خوب دقت کنید ، می بینید که هر پردازش فقط از مقدار کمی RAM استفاده می کند ، اما وقتی آنها را جمع می کنید ، بار آن بسیار زیاد است.

 

Google Chrome چگونه RAM را مدیریت می کند؟

مرورگرهایی مانند Chrome برای ارائه ثبات بهتر و سرعت بیشتر ، RAM را از این طریق مدیریت می کنند. اما کروم هنوز هم از RAM زیادی استفاده می کند. حداقل ، در بسیاری از موارد ، به نظر می رسد که بیشتر از سایر مرورگرها از RAM استفاده می کند. در اینجا یک توضیح کوتاه در مورد نحوه کار Chrome با RAM ارائه شده است.

دلیل اصلی اجرای هر فرآیند به طور جداگانه پایداری است. با اجرای هر پردازش به طور جداگانه ، اگر یکی خراب شود ، کل مرورگر ثابت می ماند. گاهی اوقات ، یک افزونه یا برنامه افزودنی از کار می افتد و شما را مجبور می کنید برگه را تازه کنید. اگر هر برگه و پسوند در همان روند اجرا شود ، ممکن است مجبور شوید کل مرورگر را به جای یک برگه مجدداً راه اندازی کنید.

نکته منفی این است که برخی از فرایندهایی که مرورگرهای تک فرآیند می توانند بین برگه ها به اشتراک بگذارند باید برای هر برگه در Chrome تکرار شوند. تقسیم به چندین فرآیند ، مزایای امنیتی نیز دارد ، شبیه استفاده از ماشین مجازی.

روش های کاهش مصرف رم در گوگل کروم

به عنوان مثال ، اگر حمله JavaScript در یک برگه رخ دهد ، هیچ راهی برای عبور به یک برگه دیگر در Chrome وجود ندارد ، در حالی که این اتفاق ممکن است در یک مرورگر تک فرآیند رخ دهد.

افزودن مقدار مصرف RAM در Chrome ، افزونه ها و افزونه ها هستند. هر افزونه یا افزونه ای که به Google Chrome اضافه می کنید برای اجرا به منابع نیاز دارد. هرچه برنامه افزودنی بیشتری نصب کنید ، RAM بیشتری برای اجرای RAM نیاز دارد.

پیش رندر مثالی قابل توجه است. پیش رندر اجازه می دهد تا Chrome بارگیری یک صفحه وب را شروع کند که پیش بینی می کند به آن بعدی بروید (ممکن است این بهترین نتیجه جستجو از Google یا پیوند “صفحه بعدی” در یک سایت خبری باشد). فرآیند پیش رندر به منابع نیاز دارد و بنابراین از RAM بیشتری استفاده می کند. اما همچنین باعث سرعت بخشیدن به تجربه مرور شما می شود ، به خصوص برای سایت های پر بازدید.

نکته مهم این است که اگر اشکالی در روند پیش رندر وجود داشته باشد ، می تواند از RAM بیشتر از آنچه انتظار دارید استفاده کند ، باعث کند شدن سرعت سایر مناطق رایانه شما یا عدم پاسخگویی برگه مرورگر می شود.

 

استفاده از RAM در دستگاه های سخت افزاری محدود

گوگل کروم برای استفاده از RAM در دستگاههای کم مصرف یا دستگاههایی با سخت افزار محدود پاسخهایی دارد. قانون کلی این است که وقتی Chrome روی سخت افزار قابل استفاده کار می کند ، با استفاده از مدل فرآیندهایی که قبلاً توضیح داده شد کار خواهد کرد.

در حالی که ، وقتی گوگل کروم روی دستگاهی با منابع کمتری کار می کند ، Chrome در فرآیندهای منسجم ادغام می شود تا ردپای حافظه کلی را کاهش دهد. استفاده از یک فرآیند واحد باعث کاهش منابع می شود اما در معرض خطر بی ثباتی مرورگر است.

همچنین ، Chrome از میزان استفاده از حافظه خود آگاه است. خوردن بی خیال هر ذره RAM که پیدا می کند نیست. Chrome بسته به سخت افزار سیستم شما تعداد فرآیندهایی را که می تواند شروع کند محدود می کند. این یک محدودیت داخلی است ، اما با رسیدن به آن ، Chrome در یک فرآیند به برگه های در حال اجرا از همان سایت تغییر می کند.

 

به روزرسانی ها برای کاهش مصرف رم در گوگل کروم

در اواخر سال ۲۰۲۰ ، توسعه دهندگان گوگل کروم  اعلام کردند که یک ویژگی صرفه جویی در رم را که به عنوان “PartitionAlloc Fast Malloc” معروف است ، معرفی می کنند. بدون اینکه خیلی به مشخصات فنی این ویژگی بپردازید ، PartitionAlloc باید هر پروسه ای را که بیش از ۱۰ درصد حافظه کل سیستم را مصرف می کند متوقف کند.

این بهبود پس از آن است که مایکروسافت با استفاده از “Segment Heap” ، بهبود دیگری که به کاهش استفاده از حافظه مرورگر اختصاص داده است ، موفق به کاهش استفاده از RAM در مرورگر Edge مبتنی بر Chromium شد.

 

آیا مصرف رم گوگل کروم مشکلی دارد؟

کروم به چه میزان RAM نیاز دارد؟ آیا محدودیتی در RAM وجود دارد که Chrome قبل از ایجاد مشکل از آن استفاده کند؟ پاسخ به سخت افزار سیستم شما بستگی دارد.

صرف اینکه Chrome از RAM زیادی استفاده می کند به این معنی نیست که لزوماً مشکلی ایجاد می کند. اگر سیستم شما از حافظه RAM موجود استفاده نمی کند ، به درد شما نمی خورد. رایانه شما فقط از RAM برای دسترسی سریع به داده ها و سرعت پردازش استفاده می کند. اگر حافظه RAM خود را تا جایی که ممکن است شفاف نگه دارید ، از قدرت رایانه خود سواستفاده نمی کنید.

روش های کاهش مصرف رم در گوگل کروم

درست مانند یک تلفن هوشمند ، پاک کردن مراحل کار و RAM می تواند در طولانی مدت سرعت را کاهش دهد. به همین دلیل پاک کننده ها و تقویت کننده های RAM برای گوشی هوشمند شما مضر هستند.

 

مصرف زیاد رم گوگل کروم

با این حال ، اگر Chrome از حافظه بیش از حد استفاده می کند ، می تواند به مشکلی تبدیل شود. وقتی Chrome از حافظه بیش از حد استفاده می کند ، میزان موجود برای برنامه های دیگر را محدود می کند. کروم حتی می تواند با نفی استفاده از RAM برای شروع دسترسی ، تلاش کند تا اطلاعات مهم را از مرورگر شما در دسترس قرار دهد.

هنگامی که به آن می پردازیم ، استفاده از RAM در صورتی که سرعت کامپیوتر شما را کم کند ، مشکل باشد ، چه در مرورگر یا در کل سیستم شما. اگر می بینید که Chrome از حافظه زیادی استفاده می کند ، اما هیچ نتیجه منفی در عملکرد آن وجود ندارد ، جای نگرانی نیست.

به عنوان مثال ، من گاهی اوقات ۵۰ یا بیشتر برگه های Chrome را باز می کنم ، با استفاده از ۲.۵ گیگابایت RAM یا بیشتر. به نظر می رسد مقدار بسیار زیادی است ، اما سیستم من ۱۶ گیگابایت رم برای استفاده دارد ، بنابراین مسئله ای نیست. همین کار را روی یک لپ تاپ با ۴ گیگابایت RAM امتحان کنید و اوقات خوبی خواهید داشت.

اگر استفاده از حافظه Chrome سرعت کار را کم می کند ، وقت آن است که اقدام کنید.

 

چگونه می توان مشکل مصرف رم گوگل کروم را رفع کرد؟

روش های مختلفی وجود دارد که می توانید تجربه مرور خود را سرعت بخشیده و باعث کاهش مصرف رم در گوگل کروم شوید. مهمترین ابزاری که در اختیار شماست ، Chrome Task Manager است.

مشابه Task Manager Windows ، Chrome Task Manager عملکرد و مصرف هر برگه و برنامه افزودنی را در مرورگر نشان می دهد. با استفاده از مدیر وظایف Chrome می توانید بیشترین میزان حافظه را بفهمید ، سپس آنها را ببندید تا فضای خالی ایجاد کند.

در ویندوز ، فقط Shift + Esc را بزنید تا به Task Manager دسترسی پیدا کنید. در Mac ، باید آن را از فهرست Window باز کنید. فرایند را انتخاب کنید ، سپس پایان روند را فشار دهید.

به دنبال زبانه ها و افزونه هایی باشید که اندازه زیادی دارند. بعضی اوقات ، به دلیل اشکال یا پیکربندی نامناسب ، یک برگه Chrome می تواند از حافظه زیادی استفاده کند. گاهی اوقات ، نشت حافظه Chrome باعث مسدود شدن مرورگر شما (یا حتی کل سیستم شما) می شود.

هنگامی که فرآیندهای سنگین منابع را از بین بردید ، کارهای دیگری وجود دارد که می توانید برای رفع خرابی های مکرر Chrome انجام دهید.

 

برای ذخیره حافظه Chrome ، افزونه ها و پلاگین ها را مدیریت کنید

می توانید افزونه هایی را که از انرژی زیادی استفاده می کنند غیرفعال کنید. متناوباً ، می توانید تنظیم کنید که فقط هنگام استفاده از یک سایت خاص فعال شوند.

بر روی پسوند کلیک راست کرده و Manage extensions را انتخاب کنید. “Allow this extension to read and change all your data on websites that you visit را به On click یا On specific sites تغییر دهید.

اگر برنامه های افزودنی زیادی دارید که برای کارهای مختلف استفاده می کنید ، نصب مدیر برنامه توسعه سریع را در نظر بگیرید. SimpleExtManager یک جعبه کشویی کوچک در کنار قسمت پسوند شما اضافه می کند. سپس برای همه افزونه ها یک کلیک روشن و خاموش وجود خواهد داشت.

 

برای کاهش مصرف رم در گوگل کروم ، برنامه های افزودنی مدیریت Chrome Tab را نصب کنید

نصب برنامه های افزودنی بیشتر برای مدیریت مشکلات استفاده از RAM رم Chrome ، خصوصاً بعد از همه مواردی که تازه در مورد آنها خوانده اید ، چندان مخالف به نظر نمی رسد.

برخی از برنامه های افزودنی به طور خاص با در نظر گرفتن مدیریت RAM طراحی شده اند و به شما کمک می کنند چگونه Chrome از برگه هایی که دیگر از آنها استفاده نمی کنید ، استفاده کند.

به عنوان مثال ، The Great Suspender به شما امکان می دهد فرآیندها را به جز یک برگه به ​​حالت تعلیق درآورید و بلافاصله میزان مصرف حافظه Chrome را کاهش دهید. Great Suspender یک سری گزینه های دیگر نیز دارد ، از جمله دکمه دستی Unsuspend all tabs برای زمانی که می خواهید همه چیز را دوباره فعال کنید.

روش های کاهش مصرف رم در گوگل کروم

گزینه دیگر The Great Discarder است که به شما امکان می دهد فرکانس Chrome را از برگه های استفاده نشده دور بیندازید. Chrome هنگامی که از برگه ها برای ذخیره حافظه استفاده نمی شود ، آنها را دور می اندازد. با استفاده از The Great Discarder ، می توانید مدت زمان را تغییر دهید ، برگه هایی را برای دور انداختن تعیین کنید و غیره.

 

آیا Google Chrome از حافظه بیش از حد استفاده می کند؟

Chrome در سراسر جهان مرورگر غالب است. مرورگرهای جایگزین مانند Firefox و Opera می توانند از حافظه مشابه Chrome استفاده کنند ، بنابراین تعویض همیشه بهترین گزینه نیست.

مسائل دیگری نیز در این زمینه وجود دارد. به عنوان مثال ، یوتیوب از یک کتابخانه منسوخ استفاده می کرد که باعث می شد این سرویس در Firefox و Opera 5 برابر کندتر شود ، و از منابع بسیار بیش از حد لازم استفاده کند. این مسئله خاص اکنون اصلاح شده است اما مثالی در مورد چگونگی تأثیر رهبر بازار مرورگر و صاحب سرویس های عمده آنلاین در استفاده از منابع در بازار ارائه می دهد.

اگر می خواهید با Chrome ادامه دهید ، این کار را انجام دهید. گوگل کروم یک مرورگر سریع و ایمن با هزاران برنامه افزودنی عالی و یک مرورگر است که به طور فعال سعی در کاهش استفاده از حافظه دارد.

 

منبع