کامپیوتر

آموزش روش های ساخت فایل ZIP در مک – تازه کار

نوشته شده در ۳ سال پیش | بدون دیدگاه ارسال شده است

روش های ساخت فایل ZIP در مک

روش های ساخت فایل ZIP در مک

حتی اگر نیازی به فشرده سازی فایل ها وجود نداشته باشد، بایگانی های ZIP هنوز مفید هستند. ما به شما نحوه ساخت فایل ZIP در مک (macOS) به شما نشان خواهیم داد.

اگر می خواهید یک فایل ZIP در مک خود ایجاد کنید ، روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. macOS ابزارهای داخلی را ارائه می دهد ، اما برنامه های شخص ثالثی نیز وجود دارد که به شما امکان می دهد بایگانی های ZIP در مک خود ایجاد کنید.

شما می توانید برای آشنایی با نحوه کارد کردن با برنامه تماس و چت گروهی FaceTime در آیفون، آیپد و… مبحث آموزش استفاده از FaceTime برای تماس گروهی در مک، آیفون و آیپد را مطالعه نمایید.

 

فایل ZIP چیست؟

یک فایل ZIP یک بایگانی فشرده شده است که شامل چندین پرونده است. از ZIP به عنوان پسوند پرونده خود استفاده می کند. می توانید یک ساختار دایرکتوری کامل بگیرید و آن را در یک فایل “zip” کنید ، از این رو نام آن را وارد کنید.

دلایل زیادی برای ایجاد یک فایل ZIP وجود دارد. رایج ترین مورد زمانی است که می خواهید اندازه فایل های خود را کاهش دهید. از آنجا که یک بایگانی ZIP فایل های شما را فشرده می کند ، هنگام قرار دادن فایل های خود در بایگانی ZIP ، اندازه فایل کمتری دریافت می کنید.

دلیل دیگری که افراد یک فایل ZIP ایجاد می کنند ، زمانی است که می خواهند فایل های خود را با هم ترکیب کنند. فرض کنید ده تصویر برای ارسال دارید. به جای ارسال تک تک این ها ، می توانید همه آنها را در بایگانی ZIP قرار دهید و به جای آن بایگانی را به صورت یک فایل واحد ارسال کنید.

 

نحوه ایجاد یک فایل ZIP با استفاده از ابزار macOS داخلی

همانطور که در بالا گفته شد ، macOS پشتیبانی داخلی برای استخراج و همچنین ساخت بایگانی های ZIP را دارد. این ویژگی در Finder تعبیه شده است و شما می توانید از منوی زمینه به آن دسترسی پیدا کنید.

روش های ساخت فایل ZIP در مک

در اینجا نحوه ایجاد بایگانی فایل ZIP در مک آورده شده است:

۱. تمام پرونده هایی را که می خواهید به بایگانی ZIP خود اضافه کنید ، در یک پوشه نگه دارید.

۲. پوشه حاوی پرونده های خود را در Finder باز کنید.

۳. پرونده هایی را که می خواهید به بایگانی ZIP اضافه کنید ، انتخاب کنید ، روی هر یک از پرونده ها کلیک راست کرده و Compress X Items را انتخاب کنید (که X تعداد مواردی است که شما انتخاب کرده اید) macOS یک فایل ZIP با تمام پرونده های انتخابی شما در آن ایجاد می کند. این ZIP در همان پوشه پرونده های اصلی شما قرار می گیرد.

۴. اگر می خواهید ببینید که با فشرده سازی پرونده های خود در ZIP چقدر فضای ذخیره شده دارید ، می توانید با کلیک راست روی ZIP خود و انتخاب دریافت اطلاعات ، یک مقایسه سریع انجام دهید. از اندازه پرونده در آنجا استفاده کنید و آن را با اندازه اصلی پرونده های خود مقایسه کنید.

اگر می خواهید فایل ZIP خود را از حالت فشرده خارج کنید ، بر روی ZIP دوبار کلیک کنید و macOS محتوای آن را در یک پوشه استخراج می کند.

 

نحوه ایجاد یک فایل ZIP در مک با استفاده از Mac Terminal

روش دیگر برای ایجاد یک فایل ZIP در مک استفاده از Terminal است. یک دستور وجود دارد که می توانید در این برنامه برای ایجاد ZIP حاوی فایل های مشخص شده خود استفاده کنید.

روش های ساخت فایل ZIP در مک

اگر دستورات را به رابط کاربر گرافیکی ترجیح می دهید ، این باید انتخاب شما برای ایجاد ZIP در macOS باشد. این همچنین به شما امکان می دهد بایگانی های ZIP را با پرونده هایی از فهرست های مختلف ایجاد کنید بدون اینکه ابتدا آنها را به یک پوشه منتقل کنید.

 

یک فایل ZIP با ترمینال ایجاد کنید

این روش با استفاده از Terminal یک فایل ZIP بدون محافظت از رمز عبور ایجاد می کند:

۱. ترمینال را روی Mac خود باز کنید.

۲. با استفاده از دستور cd به پوشه ای بروید که پرونده هایی که می خواهید به ZIP خود اضافه کنید قرار دارد.

۳. هنگامی که در آن پوشه قرار گرفتید ، از دستور زیر برای ایجاد ZIP استفاده کنید. در دستور زیر ، sample.zip نام ZIP خروجی و mydocument.txt فایلی است که باید به ZIP اضافه شود.

zip sample.zip mydocument.txt .4

۵. ترمینال بایگانی ZIP را در پوشه فعلی شما ایجاد و قرار می دهد.

 

با استفاده از ترمینال یک فایل ZIP در مک محافظت شده با رمز عبور ایجاد کنید

در واقع ترمینال به شما امکان می دهد پرونده های ZIP محافظت شده با رمز عبور را ایجاد کنید. به این ترتیب ، وقتی کسی می خواهد محتوای بایگانی ZIP شما را استخراج کند ، قبل از انجام این کار باید رمز ورود صحیح را وارد کند.

روش های ساخت فایل ZIP در مک

می توانید یک بایگانی ZIP امن در ترمینال به شرح زیر ایجاد کنید:

۱. ترمینال را باز  کنید.

۲. از cd برای رفتن به پوشه ای که پرونده های منبع شما در آن قرار دارد استفاده کنید.

۳. موارد زیر را در جایی که safe.zip فایل ZIP حاصل است ، وارد کنید و passwords.txt فایلی است که به ZIP اضافه می شود.

zip -er secure.zip passwords.txt

به محض اینکه Enter را فشار دادید ، ترمینال از شما می خواهد رمز فایل ZIP جدید خود را وارد کنید. رمز عبور را تایپ کنید و Enter را بزنید ؛ شما باید این کار را دو بار انجام دهید همچنین ، به خاطر داشته باشید که رمز ورود خود را هنگام تایپ کردن در ترمینال نمی بینید.
پرونده ZIP محافظت شده با رمز عبور شما اکنون باید آماده باشد.

 

با استفاده از ترمینال ، یک فایل ZIP در مک را از حالت فشرده خارج کنید

روش های ساخت فایل ZIP در مک
همچنین می توانید از ترمینال برای خارج کردن آرشیو ZIP استفاده کنید:

۱. پنجره ترمینال را باز کنید.

۲. موارد زیر را تایپ کرده و Enter را فشار دهید. مطمئن شوید که myarchive.zip را با نام ZIP مورد نظر برای استخراج جایگزین کنید.

unzip myarchive.zip

۳. ترمینال باید تمام محتوای ZIP شما را از حالت فشرده خارج کند.

 

چگونه می توان با استفاده از یک برنامه رایگان شخص ثالث ، فایل ها را در Mac خود ZIP کرد

روش های ساخت فایل ZIP در مک

روش های داخلی تنها راه ایجاد ZIP در Mac نیست. همچنین چند برنامه دارید که می توانید از آن ها برای ساخت و استخراج فایل های بایگانی در رایانه Mac خود استفاده کنید.

یکی از این برنامه ها B1 Free Archiver است که به شما امکان می دهد فایل های ZIP و همچنین قالب فایل بایگانی B1 خود را ایجاد کنید.

در اینجا نحوه استفاده از این برنامه برای ایجاد بایگانی آورده شده است:

۱. برنامه B1 Free Archiver را روی Mac خود دانلود ، نصب و راه اندازی کنید.

۲. فایل هایی را که می خواهید به بایگانی خود اضافه کنید با استفاده از مدیر پرونده داخلی انتخاب کنید. در بالا روی ایجاد کلیک کنید.

۳. برای انتخاب پوشه ای برای ذخیره بایگانی خود ، روی مرور کلیک کنید ، از منوی قالب بایگانی یک قالب را انتخاب کرده و Start را بزنید.

۴. به صورت اختیاری ، می توانید گزینه های دیگری مانند تقسیم بایگانی به چندین قسمت و استفاده از حالت فشرده سازی متفاوت را پیکربندی کنید.

 

بایگانی فایل ها چیزی بیش از فشرده سازی آن ها است

دلایل زیادی برای استفاده از ZIP در Mac شما وجود دارد. با چندین روش برای ایجاد بایگانی های ZIP در macOS ، می توانید به راحتی و به آسانی تمام پرونده های فردی خود را در یک بایگانی فشرده قرار دهید.

البته ، حتی پرونده های ZIP نیز می توانند در سمت بزرگ قرار بگیرند. اگر با شرایطی روبرو هستید که به باقی ماندن فایل ها در اندازه معینی نیاز دارید ، ممکن است لازم باشد به نوع دیگری از پرونده های بایگانی مراجعه کنید. ما در این مقاله به پرونده های RAR نپرداخته ایم ، اما می توانید با استفاده از محدودیت های دلخواه اندازه پرونده ، آن ها را به قسمت تقسیم کنید.

 

منبع