آموزش اندروید

آموزش حل مشکل نگرفتن اسکرین شات در اندروید

کارشناس ۱ هفته پیش دیدگاه

حل مشکل نگرفتن اسکرین شات در اندروید

روش های حل مشکل نگرفتن اسکرین شات در اندروید

حتما تا به حال با مشکل نگرفتن اسکرین شات در گوشی های اندروید روبرو شده اید. اگر اخیرا نمی دانید چرا تلفن همراه شما از روی صفحه برنامه ها و یا منو های کاربری مختلف عکس نمی گیرد احتمالا برخی تنظیمات باعث این مشکل شده است. ما در این مبحث به آموزش حل مشکل نگرفتن اسکرین شات در اندروید خواهیم پرداخت.

در همه سیستم عامل های اندروید معمولا روش گرفتن اسکرین شات از صفحه تلفن همراه با دکمه های ولوم پایین و دکمه خاموش و یا روشن به صورت همزمان انجام می شود.

حل مشکل نگرفتن اسکرین شات در اندروید

اما اگر در هنگام انجام این کار با یک هشدار مانند Couldn’t save screenshot یا تصویر صفحه گرفته نشد و یا به زبان فارسی در برخی گوشی ها با پیام به دلیل سیاست امنیتی عکس گرفتن از صفحه ممکن نیست روبرو شدید به احتمال زیاد محدودیتی بر روی تلفن همراه شما اعمال شده است که با آن برخورد کرده اید. به همین دلیل برای اینکه بدانیم چرا اسکرین شات ذخیره نمیشود؟ راه حل زیر را با هم امتحان خواهیم کرد.

برای نمونه من امروز با استفاده از تلفن اندرویدی سامسونگ ۸ Galaxy Note خواستم از صفحه نمایش عکس بگیرم اما با پیامی با نام Can’t take screenshot due to security policy روبرو شدم. حال سوال پیش می آید چرا گوشیم اسکرین شات نمیگیرد؟ در واقع چند دلیل باعث این مشکل شده است. در زیر این دلیل ها را بیان می کنیم.

نکته: شما می توانید برای آشنائی با نحوه ااتصال سریع به اینترنت وای فای در گوشی و تبلت های اندرویدی، مبحث آموزش اتصال گوشی و تبلت به وای فای در اندروید را مطالعه نمایید.

 

نگرفتن اسکرین شات در حالت ناشناس گوگل کروم

سیستم عامل Android و صفحه ناشناس مرورگر گوگل کروم قادر نخواهد بود به دلایل امنیتی از صفحه نمایش شما عکس بگیرد. به همین دلیل در حال حاضر هیچ راهی برای غیر فعال کردن این ویژگی وجود ندارد. تنها راهی که می توانید از حالت ناشناس عکس بگیرید استفاده از مرورگر فایرفاکس (Firefox) است. اما اگر تنها می خواهید طبق سلیقه با مرورگر Google Chrome کار کنید برای رفع این مشکل از حالت ناشناس استفاده نکنید.

حل مشکل نگرفتن اسکرین شات در اندروید

 

رفع مشکل نگرفتن اسکرین شات با تنظیم خط مشی تلفن

کلمه خطی مشی در تلفن با نام Policy مشخص شده است. بنابراین اگر تلفن اندروید شما توسط یک آموزشگاه و یا شرکتی جهت انجام امور آموزشی و یا اداری به شما داده شده است. ممکن است بر روی تلفن همراه سیاست هایی را اجرا نموده اند که از اسکرین شات و ذخیره تصاویر جلوگیری می کند. برای رفع ارور couldn’t capture screenshot اندروید شما بایستی با مسئول IT در این زمینه صحبت کرده و یا اگر حساب کاربری در بخش Accounts در تنظیمات تلفن همراه شما ذخیره شده است آن را حذف کنید.

معمولا سیاست های اعمال شده یک شرکت بر روی تلفن همراه به دلایل امنیتی اجرا می شود. به همین دلیل بسیاری از کارمندان با خطی مشی و قوانین آن شرکت کاملا آشنا بوده و آن را پذیرفته اند.

از طرفی تنظیم خطی مشی امنیتی خصوصا در شرکت های مالی و حسابداری و شرکت های امور بانکی به دلیل جلوگیری از اجرای کد مخرب در پس زمینه دستگاه ارائه شده توسط هر شرکتی، معمولا دسترسی یک هکر را محدود خواهد کرد.

 

تنظیمات اسکرین شات با استفاده از دستیار Google

برنامه دستیار Google به طور پیش فرض برای نسخه اندروید ۶ یا نسخه ۷ فعال است. معمولا دستیار گوگل یا Google Assistant هم در سیستم عامل اندروید و هم در سیستم عامل iOS به صورت پیشفرض فعال می شود. از طرفی می توانید این برنامه را از طریق اپلیکیشن Google Allo ( گوگل الو ) امتحان کنید. لازم به ذکر است تنظیمات اسکرین شات سامسونگ و رفع مشکل اسکرین شات در گوشی هواوی و سایر برندهایی که از نسخه اندروید ۶ به بالا استفاده می کنند با تکنیک های ذکر شده در پایین قابل حل خواهد بود.

برای حل مشکل ذخیره نشدن اسکرین شات در اندروید با استفاده از Google Assistant مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله اول دستیار Google را راه اندازی کنید و روی نماد Explore در گوشه پایین سمت راست ضربه بزنید.

حل مشکل نگرفتن اسکرین شات در اندروید

مرحله دوم روی تصویر چرخ دنده در گوشه سمت راست بالای صفحه ضربه بزنید و Settings را انتخاب کنید.

حل مشکل نگرفتن اسکرین شات در اندروید

مرحله سوم از منو ناوبری بالا Assistant را انتخاب کرده و به پایین صفحه به بخش Assistant devices رفته و بر روی Phone و یا Tablet کلیک کنید.

حل مشکل نگرفتن اسکرین شات در اندروید

مرحله چهارم پس از کلیک بر روی مراحل قبلی اسکرول را به پایین کشیده و به بخش General بروید و گزینه Use screen context را روشن نمایید.

حل مشکل نگرفتن اسکرین شات در اندروید

بعد از این مراحل شما می بایست تنظیمات دیگری بر روی تلفن همراه خود اجرا کنید تا بتوانید از روی صفحات محدود شده عکس بگیرید.

 

گرفتن اسکرین شات از صفحه محدود شده

برای حل مشکل نگرفتن اسکرین شات از صفحات محدود شده توسط برنامه های نصب شده بر روی تلفن همراه پس از اینکه تنظیمات خطی مشی امنیتی را در تلفن همراه خود طبق مراحل ذکر شده قبلی انجام دادید. حال بایستی مراحل ذیل را به ترتیب برای رفع مشکل دنبال کنید.

مرحله ۱. برنامه ای را اجرا کنید که محدودیت تصویر گرفتن از صفحه برنامه را اعمال کرده است.

مرحله ۲. بر روی دکمه صفحه اصلی ضربه بزنید و نگه دارید تا Google Assistant را راه اندازی کنید.

مرحله ۳. روی What’s on my screen? ضربه بزنید.

حل مشکل نگرفتن اسکرین شات در اندروید

مرحله ۴. روی دکمه اشتراک تصویر ضربه بزنید.

حل مشکل نگرفتن اسکرین شات در اندروید

مرحله ۵. مکانی را برای ذخیره تصویر صفحه یا اشتراک گذاری آن تصویر برای یک برنامه ثانویه انتخاب کنید.

حل مشکل نگرفتن اسکرین شات در اندروید

شما با این روش ها به راحتی می توانید محدودیت های اعمال شده توسط برنامه ها در تلفن همراه و یا تنظیماتی که خطی مشی امنیتی برای تلفن همراه ایجاد کرده است را دور بزنید. رفع این محدودیت ها از جمله رفع مشکل اسکرین شات در گوشی هواوی و تنظیمات اسکرین شات سامسونگ  و خلاصه در تمامی گوشی های اندروید با تغییر در این خطی مشی تقریبا قابل حل خواهند بود.

 

منبع

کارشناس

ما در تازه‌کار سعی بر این داریم تا آموزش‌های ساده و کاربردی را برای افرادی که به تازگی وارد دنیای فناوری می‌شوند، ارائه کنیم.