تلگرامشبکه های اجتماعی

آموزش جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام

نوشته شده در ۳ سال پیش | بدون دیدگاه ارسال شده است

جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام

جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام که حتما باید بدانید!

در اینجا ما بهترین و جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام را برای شما آماده کرده ایم که به شما کمک می کنند این پیام رسان را بیشتر بشناسید و بتوانید از آن به طور کامل استفاده کنید.

نکته: آخرین نسخه برنامه تلگرام را برای اندروید از لینک Google paly و برای سیستم عامل ios از لینک App store دانلود نمایید.

شما می توانید برای آشنایی با چگونگی پنهان کردنعکس پروفایل از مخاطبین یا عده ای خاص از آنها مبحث آموزش روش های مخفی کردن عکس پروفایل در تلگرام برای مخاطبین را مطالعه نمایید.

 

۱. غیرفعال اعلان چت ها برای یک مخاطب

همه ی ما در میان مخاطبانمان حداقل یک نفر را داریم که با فرستادن پیام های بسیار، آزارمان می دهد. تلگرام ساکت کردن چنین مخاطبی را بسیار آسان کرده است. فقط کافی است به صفحه ی گفتگوی خود با مخاطب مورد نظر بروید و تصویر پروفایل او را لمس کنید.

جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام

سپس Notifications را لمس نموده و اعلانات مخاطب را برای مدت زمان دلخواه یا برای همیشه بی صدا (Mute) کنید. من معمولا گزینه Forever یا Turn Off را انتخاب می کنم که اعلانات مخاطب را برای همیشه بی صدا می کند.

جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام

 

۲. تغییر شماره موبایل خود

یکی از چیزهایی که من در مورد تلگرام دوست دارم این است که این برنامه به من اجازه می دهد به راحتی شماره موبایلی که حساب کاربری تلگرامم به آن متصل است را تغییر بدهم و نکته ی جالب تر این است که با انجام این کار هیچ یک از چت های قبلی با مخاطبانم را نیز از دست نمی دهم. اگر شما هم می خواهید شماره موبایل تلگرامتان را تغییر دهید، بدانید که کار بسیار راحتی در پیش دارید. اول، به تنظیمات (Settings) بروید و شماره موبایل خود را لمس کنید.

جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام

تلگرام در اینجا اطلاعاتی در مورد این که بعد از تغییر شماره موبایلتان چه اتفاقی می افتد به شما میدهد. اصولا تمام پیام هایتان به شماره جدید منتقل می شوند و این شماره به طور خودکار به فهرست مخاطبان تمام مخاطبان کنونی تان در تلگرام (به غیر از آن هایی که مسدودشان (Block) کرده اید) افزوده می شود. این کار بسیار ساده تر از آن است که مجبور باشید شماره جدیدتان را برای همه بفرستید. برای تغییر شماره موبایل، Change Number را لمس و شماره جدیدتان را وارد کنید. سپس روند تغییر شماره موبایل را ادامه دهید.

جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام

 

۳. استفاده همزمان از چند حساب کاربری تلگرام

در به‌روزرسانی اخیر، تلگرام به کاربران اجازه می دهد که بیش از یک حساب کاربری داشته باشند. این برای افرادی مثل من که دوست دارند حساب کاربری شخصی و کاری شان را جدا از هم نگه دارند فوق العاده است. برای اضافه کردن یک حساب کاربری جدید، فلش کوچک کنار اسمتان را لمس کنید و Add Account را انتخاب نمایید.

جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام

پس از انجام این کار، تنها لازم است که شماره جدید را وارد کنید و فرایند را ادامه دهید. بعد از این که حساب کاربری جدید را ایجاد کردید، می توانید با لمس فلش کوچک و انتخاب حسابی که می خواهید وارد آن شوید بین حساب های کاربری خود جابجا شوید.

 

۴. استفاده از پوسته (Theme) دلخواه در تلگرام

این مسئله که تلگرام به کاربرانش اجازه می دهد پوسته ی دلخواهشان را انتخاب کنند یا خودشان آن را بسازند استفاده از تلگرام را لذت بخش می کند. در واقع شما می توانید تلگرام خود را طوری سفارشی سازی کنید که ظاهر آن به همان شکلی باشد که شما دلتان می خواهد. برای ساختن پوسته ی دلخواهتان مسیر زیر را دنبال کنید:

Settings->Chat Settings ->Theme

حالا Create New Theme را انتخاب نمایید. سپس نام دلخواهتان برای پوسته جدید را وارد کنید و آن را تأیید کنید.

جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام

بعد از این که پوسته خود را اضافه کردید، یک علامت پالتِ رنگ به بالای صفحه اضافه می شود. با لمس آن می توانید نام تمام عناصر قابل ویرایش را ببینید.

جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام

برای ویرایش رنگ هر یک از عناصر کافی است آن را لمس کنید و سپس رنگ مورد علاقه خود را انتخاب نمایید. بعد از اتمام ویرایش، Save Theme را لمس کنید تا پوسته ی ایجاد شده تان ذخیره و فعال شود.

جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام

اگر حوصله طراحی کردن یک پوسته ی جدید را ندارید و همچنان می خواهید از پوسته های متفاوت تلگرام استفاده کنید، علامت جستجو را لمس کنید و واژه Theme را وارد نمایید. از میان نتایج، کانال Android Themes Channel را انتخاب کنید و وارد آن شوید. در این کانال فهرستی از تمامی پوسته های ایجاد شده و به اشتراک گذاشته شده توسط دیگر کاربران موجود است. فقط کافی است کمی بگردید و پوسته ی مورد علاقه تان را پیدا کنید. بعد از این که پوسته ی مورد علاقه تان را پیدا کردید، علامت دانلود را لمس نمایید تا دریافت پوسته آغاز شود. پس از کامل شدن دانلود، بار دیگر پوسته را لمس کنید تا فعال شود.

جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام

حالا تلگرام شما با ظاهری جدید آماده است. در کانالی که در بالا معرفی شد آن قدر پوسته وجود دارد که شما می توانید تا سال ها بدون این که پوسته ها تمام شوند، هر روز یک پوسته ی متفاوت را امتحان کنید و از آن لذت ببرید!

جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام

 

۵. فعال کردن حالت شب خودکار

اگر برای این چشم هایتان آسیب نبینند دوست دارید که تنها در طول شب از پوسته های تاریک استفاده کنید، می توانید حالت شب خودکار (Auto-Night Mode) را فعال کنید. پس از فعال کردن حالت شب خودکار، برنامه با توجه به حالت انتخاب شده به طور اتوماتیک پوسته ی تاریک را فعال می کند. برای فعال کردن این حالت مسیر زیر را دنبال کنید:

Settings-> Chat Settings-> Themes

و سپس Auto-Night Mode را لمس کنید. در اینجا شما می توانید بین دو حالت اتوماتیک (Automatic) و برنامه ریزی شده (Scheduled) انتخاب کنید.

جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام

در حالت برنامه ریزی شده، حالت شب خودکار در زمان مشخص شده توسط خود شما فعال می شود و شما می توانید هروقت که بخواهید این زمان را تغییر دهید. اگر حالت خودکار را انتخاب کنید، حالت شب خودکار با توجه به نور محیط فعال می شود. شما میتوانید با حرکت دادن اسلایدر یا لغزنده تعیین کنید که حالت شب خودکار در چه مقدار از نور محیط فعال شود. من شخصا گزینه برنامه ریزی شده را ترجیح می دهم اما شما می توانید هر کدام که دوست دارید را انتخاب کنید.

جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام

 

۶. انتخاب پس زمینه دلخواه برای چت ها

پیامرسان تلگرام به شما اجازه می دهد که تصویر دلخواهتان را به عنوان پس زمینه چت ها انتخاب کنید. برای انجام این کار تنظیمات چت (Chat Settings) را باز کنید و Chat Background را لمس کنید. در اینجا هر کدام از پس زمینه ها که می خواهید را انتخاب کنید و با لمس کردن دکمه تیک در سمت راست بالای صفحه آن را فعال نمایید.

جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام

تعداد بسیار زیادی تصویر پس زمینه وجود دارد و می توانید با امتحان کردن تعدادی از آن ها، پس زمینه ی مناسب را پیدا کنید. پس زمینه ی مناسب باید علاوه بر زیبا بودن، خواندن متن پیام ها را نیز برای شما آسان تر کند.

جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام

۷. قفل کردن چت ها

این مسئله قابل انکار نیست که تلگرام به این دلیل به این حد از محبوبیت رسیده که برای حریم خصوصی کاربران خود اهمیت قائل است. این برنامه نه تنها در سرورهای خود از سیستم رمزگذاری کاربر به کاربر استفاده می کند، بلکه به کاربران اجازه می دهد که چت های خود را قفل کنند. این ویژگی برای محافظت از چت های خصوصیتان هنگامی که گوشی موبایل خود را به کسی دیگر می سپارید کاربرد ویژه ای دارد.

جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام

برای قفل کردن یک چت مسیر زیر را دنبال کنید:

Settings->Privacy and Security->Passcode Lock

و سپس Passcode Lock را فعال نمایید. بعد از ایجاد یک گذرواژه و فعال کردن آن، به سادگی می توانید چت های خود را با لمس علامت قفل در گوشه ی سمت راست بالای صفحه قفل یا باز کنید.

 

۸. استفاده از هشتگ برای سازماندهی چت ها

استفاده از هشتگ یکی از راهکارهای خوب برای سازماندهی پیام ها در گروه یا کانال است. زمانی که شما در یک پیام از یک هشتگ استفاده می کنید، آن پیام قابل جستجو می شود و شما می توانید بعدها با جستجوی آن هشتگ، تمام پیام های مرتبط با آن را پیدا کنید. برای مثال، اگر اعضای یک گروه در حال گفتگو درباره فیلم جدید انتقامجویان (Avengers) هستند، همه می توانند از هشتگ انتقامجویان استفاده کنند. اگر بخواهید همه ی این پیام ها را در یک جا ببینید، می توانید هشتگ مورد نظر را لمس کنید تا همه ی پیام هایی که حاوی آن هشتگ هستند نمایش داده شوند.

جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام

 

۹. آپلود کردن چندین عکس پروفایل

آیا می دانستید که در تلگرام می توانید بیش از یک عکس پروفایل داشته باشید؟ اگر نمی دانستید، با من همراه شوید تا به شما نشان بدهم که چطور می توانید در تلگرام همزمان چندین عکس پروفایل داشته باشید. تنها کاری که لازم است انجام بدهید این است که وارد صفحه تنظیمات برنامه (Settings) بشوید و با لمس علامت دوربین و انتخاب تصویر مورد نظر، آن را آپلود کنید. با تکرار همین مراحل می توانید بدون حذف شدن تصویر اول، تصویر دوم را آپلود کنید. شما می توانید هر تعداد تصویر که می خواهید را با انجام همین مراحل ساده آپلود کنید.

جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام

برای کسانی که پروفایل شما را مشاهده می کنند، آخرین تصویری که آپلود کرده اید به عنوان تصویر پروفایل نمایش داده می شود اما آن ها می توانند همانطور که در تصویر پایین نشان داده شده، با کشیدن تصویر به سمت چپ، تصاویر دیگر را نیز مشاهده نمایند.

جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام

 

۱۰. اشتراک گذاری موقعیت مکانی زنده (Live Location)

درست مثل واتس اپ، تلگرام نیز به شما اجازه می دهد موقعیت مکانی خود را به طور زنده با مخاطبانتان به اشتراک بگذارید. این ویژگی بسیار پرکاربرد است و من خودم مرتبا از آن استفاده میکنم. برای به اشتراک گذاشتن موقعیت مکانی زنده خود با دیگران، ابتدا گفتگوی خود با شخص مورد نظر را باز کنید، سپس علامتی که شبیه به یک گیره کاغذ (Attachment) است را لمس کنید بعد Location را انتخاب نمایید.

جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام

در اینجا دو گزینه وجود دارد که یکی موقعیت مکانی فعلی (Current Location) و دیگری موقعیت مکانی زنده (Live Location) شما را با مخاطب مورد نظر به اشتراک می گذارد. گزینه ی موقعیت مکانی زنده را انتخاب کنید و سپس مدت زمانی که می خواهید طی آن موقعیت مکانی زنده ی شما به اشتراک گذاشته شود را مشخص نمایید. حالا فقط کافی است که دکمه ی Share را لمس کنید تا موقعیت مکانی زنده ی شما به اشتراک گذاشته شود.

جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام

 

۱۱. قطع پخش خودکار گیف ها

با این که استفاده از گیف ها راه خوبی برای به اشتراک گذاشتن احساسات خود بدون استفاده از لغات است، اما اگر تعداد بسیار زیادی گیف دریافت کنید و همه ی آن ها به طور خودکار پخش شوند ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید. برای غیرفعال کردن قابلیت پخش خودکار گیف ها به تنظیمات (Settings) بروید و سپس وارد تنظیمات چت (Chat Settings) بشوید. اگر کمی پایین بروید گزینه ی Autoplay GIFs را مشاهده خواهید کرد. کافی است آن را غیرفعال کنید.

جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام
 

۱۲. استفاده از گفتگوی محرمانه (Secret Chat)

اگر ترجیح می دهید که محتوای حساس گفتگوهای خود را در نزد خود امن نگه دارید و از شنود شدن مکالمات خود توسط هکرها و یا مقامات کشوری و یا منطقه ای جلوگیری کنید، استفاده از گفتگوی محرمانه بهترین گزینه ی پیش روی شماست. در حالی که گفتگوهای معمولی در تلگرام به گونه ای رمزگذاری می شوند که در صورت مراجعه به سرورهای تلگرام قابل مشاهده توسط دیگران هستند، گفتگوهای محرمانه سطح جدیدی از امنیت را برای کاربران به ارمغان می آورند. پیام های ارسال شده در چت های محرمانه عمر کوتاهی دارند و در سرورهای تلگرام ذخیره نمی شوند. در نتیجه، هیچ کسی غیر از کاربر ارسال کننده یا دریافت کننده ی پیام قادر به مشاهده ی آن ها نیست.

جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام

علاوه بر امنیت بیشتر، در چت های محرمانه شما می توانید از ویژگی تایمر تخریب خودکار استفاده کنید و زمانی از ۱ ثانیه تا یک هفته را برای تخریب خودکار پیام ها تعیین نمایید. همچنین، شما یا شخص دیگر حاضر در یک گفتگوی محرمانه نمی توانید پیام های دریافت شده در این گفتگو را برای شخص سومی ارسال (فروارد) کنید و یا از پیام ها عکس (اسکرین شات) بگیرید یا از صفحه نمایش فیلمبرداری کنید. در حال حاضر، گفتگوی محرمانه محدود به مکالمات بین دو کاربر است و گروه های محرمانه هنوز توسط تلگرام پشتیبانی نمی شوند.

برای شروع یک گفتگوی محرمانه، شما می توانید در منوی اصلی گزینه New Secret Chat را لمس کنید و بعد مخاطب مورد نظر را انتخاب کنید تا گفتگو شروع شود. یک راه دیگر برای شروع گفتگوی محرمانه این است که وارد چت معمولی با مخاطب مورد نظر شوید، نوار بالای صفحه را لمس کنید تا به پروفایل کاربری مخاطب هدایت شوید و سپس در پایین صفحه دکمه Start Secret Chat را لمس کنید. پس از شروع گفتگوی محرمانه توسط شما، باید صبر کنید تا کاربر مورد نظر دعوت شما به گفتگوی محرمانه را بپذیرد.

 

۱۳. استفاده از بات (ربات) های تلگرام

بات ها در واقع کاربرانی ساختگی هستند که برای انجام برخی کارها به جای شما و همچنین بهبود تجربه ی شما از یک گفتگوی امن ایجاد شده اند.با این که تعداد بسیار زیادی بات وجود دارد، شما می توانید با شناختن تعدادی از بات های معروف مانند بات نظرسنجی و رأی گیری (VoteBot) در استفاده از بات ها یک قدم جلوتر از دیگران باشید. همانطور که از نام آن برمی آید، VoteBot به شما امکان ایجاد نظرسنجی هایی را در محیط تلگرام می دهد و شما را قادر می سازد تا رأی و یا نظر دیگران را در مورد مسائل مختلف بدانید.

یکی دیگر از بات هایی که می توانید از آن استفاده کنید بات Giphy GIF Search است که به شما اجازه می دهد در مکالماتتان به سادگی از GIF های مختلف استفاده کنید. کافی است پیام خود را با Gif@ شروع کنید و سپس چیزی که می خواهید جستجو کنید را بنویسید. پس از فعال کردن بات می توانید از آن در هر گفتگویی استفاده کنید. این بات مورد علاقه کسانی است که می توانند به راحتی برای بیان افکارشان از گیف به جای لغات استفاده کنند.

جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام

اگر شما در حال حاضر یک کاربر حرفه ای تلگرام و یا یک توسعه دهنده نرم افزار هستید، بهتر است نگاهی به بات BotFather نیز بیندازید. این بات به شما اجازه می دهد بات هایی جدید بسازید و آن ها را نامگذاری کنید. یا اگر دوست دارید که به وسیله تلگرام، وبلاگ کوچک خود را مدیریت کنید، می توانید از سرویس telegra.ph استفاده کنید که به شما کمک می کند مقالاتی گیرا با ویژگی های بصری عالی به صورت نمایش فوری (Instant View) ایجاد کنید. علاوه بر این ها می توانید به کمک بات LivegramBot و با استفاده از تلگرام به مشتریان خود خدمات پشتیبانی یا دریافت بازخورد ارائه کنید.

 

۱۴. ایجاد استیکر سفارشی

قابلیت ساخت نقاب (Mask) سفارشی یکی از ویژگی های گمنام و ناشناخته تلگرام است. بله، درست است. شما می توانید به دلخواه برای خود یک نقاب بسازید و از آن در سلفی های خود استفاده کنید و این سلفی ها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. برای ساخت یک نقاب سفارشی، ابتدا بات Stickers@ را جستجو کنید و بعد آن را انتخاب کنید تا به صفحه ی استفاده از بات هدایت شوید.

جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام

حالا در محل نوشتن پیام، متن زیر را بنویسید و آن را برای بات ارسال کنید تا فرایند ایجاد نقاب آغاز گردد:

/newmasks

حالا فقط لازم است که دستورالعمل های بات را دنبال کنید تا نقاب شما ساخته شود.

جدیدترین ترفندهای کاربردی در تلگرام
 

منبع